Mitől függ a túrán a nyugalmi pulzus?

Ez a kérdés már régóta foglalkoztatott engem, ezért 2010-től kezdve (a magától értetődő táv- és átlagsebesség-adatok mellett) rendszeresen felírtam a reggeli és esti pulzusomat (fekvő helyzetben, az alvástól kevéssé különböző állapotban), valamint a reggeli, déli és esti hőmérsékletet. Mivel 2017-ben megnősültem, később gyermekeim születtek, előreláthatólag nem megyek többé egyedül hosszú kerékpártúrára, az összegyűlt adatok tömege lezárulni látszik. Ezért az Excel programmal feldolgoztam őket, és egy egyszerű utasítással korrelációt számoltattam az esti nyugalmi pulzus és két kézenfekvő tényező: a napi táv és az esti hőmérséklet között.

Rövidebb túráim adatait nem találtam elég számosnak, hogy belőlük statisztikai módszerekkel következtetéseket vonjak le. Több túra adatait nem akartam egybegyúrni, mert évről-évre más volt az erőnlétem, testtömegem, a bicikli sem ugyanúgy volt megterhelve, és a terep sem volt ugyanolyan nehéz. Másrészt a jelzett öt év folyamán kétszer lecseréltem a hőmérőt, és mindegyik másként hordott félre a valóságoshoz képest. Tehát csak egyazon túrán belüli mérések alkalmasak a statisztikai feldolgozásra. Így aztán négy hosszú (ötven napos, kb. 3-5000 kilométeres) túra adathalmazára kell szorítkoznom, természetesen kihagyva belőle az adathiányos napokat. Ezek a következők:

Lengyelország, 2010.
Csehország, 2011.
Erdély, 2012.
Lengyelország, Baltikum, 2014.




Az eredmények eléggé meggyőzően mutatják, hogy a nap végén mért nyugalmi pulzus nincs kimutatható összefüggésben a napi túratávval (és így a fizikai megterheléssel sem). Viszont úgy tűnik, hogy a pulzus (reggel és este) gyenge vagy közepes mértékű pozitív korrelációt mutat a külső hőmérséklettel. Azaz hidegben a nyugalmi pulzus érezhetően kisebb, mint melegben.

Orvosi szempontból nem kívánok saját adataimból mélyebb következtetéseket levonni. Csak annyit jegyzek meg, hogy a nyugalmi pulzusom emlékezetem szerint minden időben alacsony volt (45-50 ütés/perc), és maximális terheléssel sem tudtam soha 170 fölé tornászni. Világéletemben jobban szerettem a hűvöset, mint a meleget.

A túrákon mért reggeli nyugalmi pulzus a mérések szerint szintén függ a hőmérséklettől, de ennél erősebben a kipihentségtől. Ennek jellemzésére azonban nem tudtam objektív, mérhető adatot felsorakoztatni, hiszen csak az esti érkezés és a reggeli indulás közt eltelt időt tudtam volna kiszámítani, amibe azonban gyakran beleesett a reggeli főzés, és persze a készülődés is.

Az itt leszűrt tapasztalat természetesen csak saját szervezetem viselkedését jellemzi. Más emberek szervezete eltérő módon reagálhat a környezeti tényezőkre. Ki-ki tartsa be hát, amit orvosa, szülei vagy más felelős, hozzáértő személyek a lelkére kötnek.