[158 ]

STEINER REZSŐ
Ötvenéves a magyar kerékpáros sport.

Forrás: Gerhárd Lajos szerk.: A magyar sport pantheonja I- II. A magyar sport reneszánszának története 1896-tól napjainkig. Budapest, 1932. Kiadja "A Magyar Sport Pantheonja" Kiadóvállalat.
158-175. o.

A kerékpáros sport alig nyolcvanéves. Kezdete összeesik a kerékpár feltalálásának idejével.

Régi krónikák szerint már a XV. században voltak emberi erővel hajtott járművek, de úgy ezek, mint későbbi hasonló szerkezetek alakjuknál és bonyolult hajtószerkezetüknél fogva inkább tekinthetők az automobil, mint a kerékpár ősének. Drais Károly 1810 körül szerkesztette futógépét, a draisinát. Ez azonban szin­tén csak abban hasonlít a kerékpárhoz, hogy két kereke van. Bár ez a kétkerekű faalkotmány sem elismerést, sem népszerűséget nem hozott feltalálójának, mégis ebből formálódott ki a mai kerékpár.

Az első kerékpárosok (1818)

Az első lábbal hajtható és kormányozható kerékpárt egyesek sze­rint a német Fischer, mások szerint a francia Michaux szerkesz­tette meg a XIX. század közepén.

Ennek a gépnek az első kerekére áttételezésnélküli hajtókarok voltak fölszerelve és kormánya is volt.

Az áttételezés-nélküli hajtókarkerékpár

Az első kerékre felszerelt pedálokon kifejtett hajtóerő növelése céljából fokozatosan megnagyobbították az első kereket. Így keletkezett a magas kerékpár, amelynek kerekeire már tömörgummi volt szerelve.

A magas kerékpáron kezdődött meg a tulajdonképpeni kerékpáros sport.

Ennek a kerékpárnak az egyensúlyozása valóságos művészet volt s épen ezért, mint közlekedési eszköz nem terjedt el, meg­maradt mindvégig sporteszköznek. A magas kerékpár nehezen ke­zelhetősége eredményezte az egyforma kerekű, de áttételezésekkel hajtott kerékpár feltalálását, amely a pneumatik feltalálásával világszerte elterjedt, nemcsak mint sportszerszám, de mint közle­kedési eszköz is.

Magyarország országutain és Budapest utcáin elsőnek Kosztovics László karikázott végig magaskerékpárján.


159

Kosztovicsnak rövidesen több követője akadt és 1882-ben megalakult az első kerékpáros klub, a Budapesti Kerékpáros Egyesület. Az új egyesület tagjai kezdetben kizárólag turisztiká­val foglalkoznak és ezen a téren elsőrangú eredményeket értek el. Philipovics Emil Párisig kerekezett, Szmertich Iván pedig magas kerékpárján bebarangolta egész Európát és távolsági rekordot állított fel.

1885-ben már egész sereg egyesület alakult, melyeknek tagjai lelkesen űzték a kerékpáros sportot. Ebben az évben futották az első versenyeket is. Egy magas kerékpáron lefutott 50 km-es ver­senynek az időeredménye is fennmaradt: 3 óra 22 perc.

Az egyre alakuló egyletek között felmerült egy szövetség megalakításának eszméje, melyet rövidesen valóra is váltottak. 1889-ben Szombathelyen alakult meg a Magyar Kerékpáros Szö­vetség, de miután nem volt kellőképpen megszervezve, rövidesen meg is szűnt.

Legfelsőbb irányító fórum hiányában az egyesületek önmaguk intézték a turisztika és versenyzés ügyeit. A különböző felfogások, a szabályok hiánya, sok félreértésre adott alkalmat s újból felve­tődik a szövetség szükségessége.

1894-ben végérvényesen megalakult a Magyar Kerékpáros Szövetség,


160

amely gondosan kidolgozott alap- és versenyszabályaival biztos irányítója a magyar kerékpáros sportnak. A MKSz első elnöke Gerenday György volt, első titkára Balogh Hugó. A vezetőség nagy lendülettel kezdte meg a szervezés munkáját. Úgy a főváros­ban, mint a vidéken gombamódra szaporodtak az egyesületek. A tagok száma csakhamar túlhaladta az ezret. A belügyminisztérium, a kerékpározók jogait és kötelességeit szabályozó rendeletét a MKSz javaslata alapján adta ki.

A szövetség tagjai részére fürdőhelyeken, vidéki szállodák­ban, vendéglőkben, kereskedőknél, jelentékeny kedvezményt esz­közölt ki. Kiadta túrakönyvének dunántúli részét. Rendszeresí­tette a vándorgyűléseket, melyeket minden évben más-más vidéki városban tartottak meg nagy ünnepségekkel és bajnoki verse­nyekkel egybekötve.

Pompázatos fejlődés indult meg, melynek delelőjét az 1899-ik év jelzi. A szövetségi tagok száma 4000-re emelkedett. A bajnoki és nemzetközi pályaversenyeket 21 különböző pályán rendezték, melyek közül a milleniumi évben épült Millenáris versenypálya, az újvidéki, szabadkai, temesvári, pécsi, győri és debreceni pályák az akkori fogalmak szerint világviszonylatban is elsőrangúak voltak.

És most álljunk meg egy pillanatra és tekintsünk vissza azokra, a versenyzőkre, akik a magyar kerékpáros sport úttörői voltak, akiknek nevéhez az első fellendülés fűződik.

Elsőnek Gerger Ferencet kell kiemelni, aki éveken keresztül egyeduralkodója volt az országúti és embervezetéses hosszútávú pályaversenyeknek. Ez a vasmegyei magyar fiú sorra nyerte Ausz­tria, Csehország, Németország és Európa bajnokságait. Harmadik volt a Bécs-Berlin és a Milánó-München közötti távversenyen és világraszóló sikert ért el 1895-ben, amikor megnyerte a Bordeaux-Párisi 591 km-es távversenyt. Amíg Gerger a professzionisták tá­borában aratta győzelmeit, addig Papp Ferenc az amatőrök gár­dájában szökik az élre. Egyformán elsőrangú volt az országúton és a pályán.

Gillemot Ferenc az országutat vallotta otthonának, ott aratta legszebb győzelmeit, állította fel rekordjait. Bäumler Ede és Bauer Sándor ugyancsak ennek az időnek a kiváló alakjai.

A tüneményes képességű Rottenbiller János, a leggyorsabb végspurtú Keszler Albert, a bajnoki listán sűrűn szerepelt Wiegand Rezső, Sváb Béla, Minich Jenő, Greiner Frigyes, Lauber Dezső, Lillits Milutin, Manno Miltiades, Kirchknopf Ferenc, Herbster Henrik és még egy egész sereg versenyző neve forrt össze a pálya­sport népszerűsítésével.

Ha összehasonlítjuk a külföld 40 év előtti és mostani sportját és látjuk azt az óriási fejlődést, amelyet a világháború is csak meg­állított egy időre, akkor talán el tudjuk képzelni, hogy hol állna


161

ma a magyar kerékpáros sport, ha ezt a tüneményes ívelést erő­szakosan meg nem akasztják.

Ennek a legszebb reményekre jogosító fejlődésnek ugyanis egyszerre megállj-t parancsolt a felsőbbség:

1889 végén életbeléptették a kerékpár-adót.

Nálunk, ahol a kerékpározók túlnyomó része a művelt középosztályból került ki, a kerekpár inkább csak sporteszköz volt A sportolókban feltámadt az adóval szemben érzett ellenszenv és a legnagyobb részük inkább a padlásra tette a gépét, semhogy évente 5 forint adót fizessen. Az egész vonalon megindult a visszafejlő­dés folyamata.

Egyesületek szűntek meg. A BTC, a MAC és az MTK ver­senyzők hiányában feloszlatták kerékpáros szakosztályaikat.

A hatalmas pályasport csaknem teljesen megszűnt.

A szövetség, amely úgy a fővárosi, mint a vidéki pályákon maga rendezte a bajnoki versenyeket, leapadt taglétszámára, le­romlott anyagi helyzetére és megfogyatkozott versenyzőgárdájára való tekintettel lemondott a további versenyrendezésről illetve át­engedte azt egyesületeknek és magánosoknak. Ezek a versenyek azonban mar nem bírnak a régi vonzóerővel, sorozatos ráfizetéssel végződték és a halódó pályasportnak az újdonság varázsával ható futball megadta a kegyelemdöfést.


162

A versenypályákat egymásután bontották le. Értékesítették az anyagot s így mentették meg, ami még menthető volt.

Magyarország 21 versenypályái ából 1905 végére csak egy üzem­képes pálya maradt meg: a Millenáris.

Kell-e ennél jellemzőbb adat! És ezt a rettenetes rombolást egy indokolatlan adóemelés idézte elő, amely összesen alig jöve­delmezett évi 8-10.000 forintot, de melyet az állam többszörösen elveszített a megcsappant vám jövedelem révén.

Míg a kerékpáradó a pályasporton olyan sebet ütött, melyet mai napig sem tudott kiheverni, addig az országúti sport valaho­gyan eltengődött. Itt is nagy volt a visszaesés. A költséges hosszú­távú és bajnoki versenyek sorra elmaradtak, de elvétve mégis akadt egy-egy egyesület, amely legalább rövidtávú versenyek le­rendezésére vállalkozott. A MKSz mindent elkövetett, hogy a ha­nyatlásnak gátat vessen, de csak többévi megfeszített munkával sikerült ez. A mélypontot az 1905-ik év jelzi, amikor a Szövetség pénztára teljesen kiürült és tagjainak száma leapadt 300-ra.

1905 után indult meg újra egy lassú, de bíztató fejlődési fo­lyamat. A taglétszám ismét emelkedni kezdett, de a sportolók tö­mege most már a munkásosztályból kerül ki. Ez a tömeg kerék­párját elsősorban közlekedési eszköznek használja. Ezek a gépek versenyzésre kevésbbé alkalmasak és ez a magyarázata annak, hogy ebben az időben inkább a turisztika mutat nagy fejlődést. A túrasport népszerűségét nagyban fokozzák a szövetség által Dunaföldvárra, Gyöngyösre, Veszprémbe, Balatonfüredre kiírt vándor- és tiszteletdíjas túra versenyek, melyek nagy propaganda erejüknél fogva újabb és újabb híveket szereztek a kerékpáros sportnak.

Természetesen országúti versenyekben sem volt hiány, de ezek a 100 km-es bajnokságot és a siófoki versenyt kivéve rövidebb távokra szorítkoztak. Különösen kedveltek voltak az 5×20 km-es staféta versenyek. Ilyen vándordíjas stafétaversenyt hosszú ideig évente kettőt is rendeztek.

A pályán is megindult lassan az élet. .A Millenárisra bevonul­nak a motorvezetéses versenyek, melyek a külföldön már nagyon népszerűek, de minálunk a magyar vezetőmotorok kezdetlegessége miatt nem váltottak ki különösebb érdeklődést. A vezetőmotorok tökéletesedésével párhuzamosan fokozódott az érdeklődés is a mo­torvezetéses versenyek iránt. A közönség rokonszenve azonban mégis inkább a flyerversenyek felé fordult.

Az újabb fejlődési folyamat az egész vonalon éreztette a ha­tását. Ezt a fejlődést azonban nem a szövetség, hanem az egyesü­letek irányították. Ennek a visszás helyzetnek a következményei nem maradhattak el. A szövetségnek nem volt elég tekintélye ahhoz, hogy az egyesületek között felmerült ellentéteket lesimítsa. Elavult


163

alap- és versenyszabályai nem adtak módot arra, hogy a szembe- helyezkedőket megfenyítse. Uj szabályokra, reformokra lett volna szükség, hogy a szövetség tekintélye és ereje újból visszaállítassék. Voltak, akik ezen reformoknak fokozatos életbeléptetését kíván­tak, voltak, akik minden átmenet nélkül követelték az újításokat es végül voltak, akik mereven ragaszkodtak a régi állapothoz. Ez a merev magatartás végre is kirobbantotta a szenvedélyeket.

Gillemot Ferenc

A szélsőségesek 1910-ben kiváltak a MKSz-ből és MOKESz (Ma­gyarországi Kerékpáros Egyesületek Szövetsége) név alatt tö­mörültek.

A két évig tartó elkeseredett harcból a MKSz került ki győz­tesen. A MKSz megint magához ragadta az irányítást, fokozottabb tevékenységet fejtett ki munkarendjének megvalósítása körül, fel­vétette magát az UCI-ba (Union Cycliste Internationale) és ezzel megnövelte újra tekintélyét és biztosította a sport további fejlő­dését.

A kerékpáradó behozatala után eltűntek a régi versenyzők,


164

hogy helyet adjanak a megcsappant létszámú újaknak. Az ország­úti gárda élén a hanyatlás korában Schwarcz A. Hermann és Gyulay László állanak. Az 1905-ben megindult újabb fejlődési korszak főhőse Kiss Sándor, akinek 1907-ben felállított rekordjait csak húsz év múltán tudták megdönteni. A győzelmi listákon az ő neve mellett Gröger Károly, Müller István, Tóth Gyula, Bakanek János, Kaupert Márton, Rojkó József, Üveges Géza, Henzsely János ne­veivel találkozunk legsűrűbben.

(A háború előtti kor történetével kapcsolatosan meg kell még említenünk, hogy az 1912-ik évi stockholmi olympiára a Magyar Kerékpáros Szövetség is kiküldte reprezentánsait, de a rövidebb távú versenyekhez szokott válogatottak a Mälar-tó körüli 320 km-es versenyben nem tudtak eredményt elérni.)

A pályasport és különösen a flyerversenyek népszerűsítésére is új gárda szállt síkra. Elén az 1900-as évek elején Bihary József és Bäumler Ede állanak. Bihari ennek a kornak legjobb sprintere, aki az országútról a pályára átnyergelt Bäumlerrel együtt a baj­nokságok és nemzetközi győzelmek egész sorát vallhatta magáé­nak.

Utánuk 1912-ig Frisch Márton, Löwy Artúr, Komjáthy Rezső, Püspöky Sándor, Spitz Dezső nevéhez fűződik a bajnokságok, klasszikus versenyek és nemzetközi diadalok egész sora. 1912-ben át­veszi tőlük az egyeduralmat Vass Antal, aki három éven keresz­tül csaknem verhetetlen volt. Vass Antal 1913-ban részvett a ber­lini kerékpáros világbajnokságon. Az egyéni világbajnokságban ugyan helyezetlenül végzett, ezzel szemben a tendem-versenyben Havasi Sándorral társulva kiharcolta a harmadik helyet. Geiger pompás külföldi győzelmei után hosszú évek óta ez volt az első számottevő magyar siker, A háború előtti években még Szamek Ferenc és Baráth Ödön tűntek ki elsőrangú eredményeikkel.

Rottenbiller János

A MKSz tagjainak 80%-a hadbavonult és ezeknek több mint 20%-a hősi halált halt.

A motorvezetéses versenyeket Posszert János kedveltette meg közönségünkkel. 1902-ben ő mutatta be nálunk a motorutáni versenyzést. Csakhamar akadtak követői. Katzer Ödön, Simó Sán­dor, Püspöky Sándor és még sokan áttértek az embervezetésről a motorvezetésre. A népes mezőnyök a legtöbbször érdekes és izgal­mas küzdelmet hoztak, a lassan tökéletesedő, kezdetleges vezető­motorok azonban gyakran felmondták a szolgálatot, miáltal a ver­senyek irreálissá és érdektelenekké váltak. Ez a magyarázata an­nak, hogy ez a külföldön hallatlanul népszerű versenyfajta nálunk csak nehezen tudott tért hódítani.

A turisztika, az országúti és pályaversenyek iránt mind na­gyobb lett az érdeklődés. Az országúti és pályaversenyeket vasár­naponként felváltva rendezték s így a versenyzőknek módjukban állt az országúton és pályán egyaránt szerepelniük. A versenyzők túlnyomó része élt is ezzel a lehetőséggel, aminek eredményeképen minden versenyben népes mezőnyök álltak starthoz. A tömeges


165

részvétel fokozta a versenyek érdekességét, ez viszont növelte a közönség érdeklődését.

Már-már úgy látszott, hogy a magyar kerékpáros sport újabb fénykora kezdődik, amikor kitör a világháború.

1915- és 1916-ban még próbálkozott a szövetség hadibajnok­ságok rendezésével, de végül is szüneteltetni kénytelen működését, mert a tanácstagok túlnyomó része is a harctérre került. Hogy a kerékpáros sport a háborús években nem szűnt meg teljesen, az Virgala Lipót érdeme, aki néhányadmagával időközönkint összetoborozta a harctérről szabadságra hazajött kerékpárosokat, or­szágúti és pályaversenyeket írt ki részükre, amelyeknek sportér­téke ugyan nem érte el a háború előtti nívót, de jól szolgálták a folytonosságot, összetartották az itthonmaradottakat és nem hagy­ták kialudni a közönség érdeklődését sem.

A világháborút követő pusztulás a magyar kerékpáros sportot sem kerülte el. Talán semmiféle más sportban nem volt olyan vi­gasztalan a helyzet, mint itt. A sportoláshoz kerékpárra van szük-


166

ség. Hazai kerékpár iparunk azonban nem volt, külföldről pedig nem kaptunk sem kész gépeket, sem alkatrészeket. Főként gummi­ban volt nagy hiány. A versenyekről eltűntek a fakerekű gépek. Vaskerekű gépekre is csak a szövetség útján juthattak gummihoz a versenyzők. Ez a vigasztalan állapot 1921-ig tartott. Ekkor a szövetség maga vette kezébe az országúti versenyek rendezését. Külföldi mintára fokozatosan áttért a rövidtávú versenyekről a közép-, majd hosszútávú versenyekre. Kiírta az országos egye­sületi bajnokságot, melynek eredményét az országúti, pálya- és túraversenyeken kifejtett sporttevékenység pontozásával állapította meg. A szövetség kezdeményezésére az egyesületek konzorciumos alapon az országos és nemzetközi pályaversenyek egész sorozatát rendezték, amelyeken a flyerversenyeken kívül hosszabbtávú, sőt 6 órás párosversenyek és motorvezetéses versenyek kerültek eldön­tésre külföldi nagyságok részvételével, a közönség egyre növekedő érdeklődése mellett.

1923-ban a MKSz újra felvétette magát az UCI-ba s még ugyanebben az évben részt is vettünk Zürichben úgy az országúti, mint a pályavilágbajnokságokon, de, amint előrelátható volt, min­den eredmény nélkül. Országúti válogatottjaink anyagiak hiányá­ban kerékpáron mentek ki Svájcba s ezzel már eleve elvesztették esélyüket, pályaversenyzőink meg nem voltak hozzászokva a mo­dern pályához. A 25 év előtt épült Millenáris ugyanis ekkor már az elavult pályák közé tartozott.

A kiküldetésnek azért mégis volt haszna. Válogatottjaink gaz­dag tapasztalatokkal, hasznos újításokkal jöttek haza, melyeknek azután itthon a sport fejlődése látta hasznát. 1924-ben résztvettünk a párisi olympián is, de rossz országutaink és a modern pálya hiánya itt is éreztette hatását. Nem értünk el eredményt.

Az 1925-ös év újabb határkövet jelent a magyar kerékpáros sport történetében.

A szövetség megalakította vidéki kerületeit s ezzel megindí­totta a vidéki kerékpáros sport fejlődését. (Az országos egyesü­leti bajnokság mintájára kiírták a kerületi egyesületi bajnoksá­gokat is.) 1925-ben válogatottjainkat ott láttuk a milánói világ­bajnokságon. A pályán Grimm János bekerült a középfutamba, az országúton pedig Hölczl Elemér az 54-es mezőnyben 16-iknak ért célba. Nem nagy eredmény, de bíztató a jövőre nézve.

Ennek az évnek egyébként legkimagaslóbb sporteseménye a Budai Kerékpáros Egyesület által rendezett három napos dunán­túli körverseny volt, amely a szépen fejlődött országúti sportnak adott újabb hatalmas lökést.

A háború utáni években az országúti és pályaversenyzők el­különültek egymástól. Csaknem minden vasárnap volt országúti verseny, de ugyanakkor rendeztek pályaversenyeket is, ami lehe-


167

tetlenné tette, hogy a versenyzők pályán is, országúton is sze­repeljenek.

A háború utáni évek legkiválóbb országúti hosszútáv ver­senyzője vitéz Homoky (Steiner) Ferenc, aki mellett Rusovszky Mihály, Kozdon Gyula, Dankó János, Magyar Sándor és Schmidt Sebestyén nevei szerepeltek legsűrűbben a győzelmi listákon és akikhez 1925-ben Jerzsabek Károly csatlakozott, mint az első há­rom napos körverseny győztese.

Kirchknopf Ferenc

Az 1925 év másik nagy sporteseménye az Újpesti Torna Egy­let modern fapályájának felavatása volt. Az elaggott Millenáris­ról átvonul az újpesti pályára a háború utáni évek teljes verseny­zőgárdája élükön Uhereczky Ferenccel, aki öt éven keresztül csak­nem minden klasszikus versenyt megnyert. De az új pályán szaporítják sikereiket Burghardt István, Szécsényi István, Grimm János, Pirity Jenő, Bécs Ferenc, Hável Pál, Eigner Jenő és a hat­órás párosversenyek hősei: Velvárt Nándor és Mazák Kálmán. Átkerültek a nagy vezetőmotorok is, amelyek mögött Tóth Gyula, Tóth István, Bartos Gyula és Bániczky József öregbítették a Mille­nárison megalapozott népszerűségüket.

1926-ban változatlanul a szövetség rendezte az országúti verse­nyeket, ezek között a háromnapos alföldi körversenyt is, amelyet


168

az új csillag, Vida László nyert meg. A Németországban tartott országúti világbajnokságban Hugyecz Ferenc az amatőrök csoport­jában nyolcadik helyen végzett.

A következő év nagy eseménye a Wien-Budapesti országúti viadal volt, melyben Magyarország és Ausztria 25-25 válogatottja vett részt. A székesfőváros által felajánlott vándordíját óriási fö­lénnyel Magyarország válogatottjai nyerték meg. Ez a győzelem egyszerre ránk terelte a hazai és külföldi sportkörök figyelmét. A verseny egyéni győztese Vida László volt. A magyar válogatot­tak között ott találtuk az újabb gárda legjobbjainak, Bouska Re­zsőnek, Reichert Károlynak és Huszka Dezsőnek a nevét is. Ugyan­ebben az évben rendezte meg a szövetség a második dunántúli körversenyt, most már négynaposra kibővítve, aminek megfelelően a táv is meghosszabbodott 510 km-ről 772 kilométerre. Ezt a ver­senyt is Vida László nyerte meg.

Az utóbbi évek valamennyi versenyén hatalmas tömegek áll­nak starthoz. A szövetség hat éven át folytatott céltudatos mun­kája pompás fejlődést eredményez. A külföldi és hazai verseny­zők között levő klassziskülönbség szemmelláthatóan csökken.

Amíg 1921-ben az itthon rendezett versenyek időeredményei 12 % -kai rosszabbak voltak a külföldieknél, addig 1927-ben ez a kü­lönbség már csak 4%-os.

A további fejlődést a szövetség azzal fokozta, hogy külön-külön egyesületi bajnokságot írt ki az országúira és a pályára.

Amilyen örvendetes és bíztató az emelkedés az országúti sportban, annyira nem kielégítő a pályán. Az új, modern pályá­hoz fűzött remények nem valósultak meg. A pályaversenyeket a pályatulajdonosok rendezték, akik a fősúlyt a motorvezetéses versenyekre helyezték, de itt sem gondoskodtak utánpótlásról. A flyerek számára nem írtak ki megfelelő versenyeket, nem foglalkoztatták őket eléggé, aminek az volt a következménye, hogy a régi Millenárison felnőtt gárdából mindig többen és többen mond­tak búcsút a pályának és nyergelnek át az országúira. Mindehhez hozzájárult még az is, hogy az újpesti pálya távoli fekvésénél fogva erősen megnehezítette a tréninget, ami viszont a nívó visszaesését vonta maga után.

A versenyek, melyek kezdetben tízezrekre menő közönséget vonzottak, elvesztették érdekességüket. Ilyen előzmények után kö­vetkezett az 1928-ik esztendő. Ez az év újabb dicsőséges fejezete a magyar kerékpáros sport történetének.

Az UCI a MKSz régebbi kérésére Magyarországra bízta az 1928. évi kerékpáros világbajnokság megrendezését. Ez a megbíza­tás végre dűlőre vitte a Millenáris-pálya átépítésének régen vajúdó ügyét.


169

Az új betonpálya, amely Európának egyik legszebb fekvésű és legmodernebb pályája elkészült. Elkészült öt héttel a világbaj­nokságok előtt, amikor teljesen tréningnélküli válogatottjaink elő­készítésére már nem volt elegendő idő. A rövidtávú és motorveze­téses világbajnokságra 17 országból idesereglett versenyzőkkel szemben nem tudtunk méltó ellenfeleket állítani. A magyar válo­gatottak már az előfutamokban elvéreztek. Az országúti világbajnokságban Vida László negyedik és Vida Mihály nyolcadik helye nyújtott némi kárpótlást.

vitéz Homoky Ferenc

Amit nem tudtak pályaversenyzőink elérni, azt megszerezte a MKSz vezetősége. Az UCI elnöksége, a résztvevő nemzetek dele­gátusai kivétel nélkül a legnagyobb elragadtatással nyilatkoztak a szakavatott rendezésről. A külföldi sajtó a világbajnokságoknak óramű pontosságú és legnagyobb hozzáértéssel történt lebonyolítá­sáról valóságos dicshimnuszokat zengett. A budapesti rendezést mintaképül ajánlották minden következő világbajnokságot rendező országnak.

A világbajnoki év második nagy eseménye a Budapest-Wieni válogatott viadal volt, amelyben ismét döntő győzelmet aratunk az


170

osztrákokon. Ez a klasszikus verseny 1929-ben került harmadszor lefutásra. A válogatottak harmadik találkozása is magyar győze­lemmel végződik. A MKSz véglegesen megnyerte a vándordíját és ezzel egyidőre megszűnt ez a verseny is. A négynapos versenyt ebben az évben már külföldi versenyzők részvételével rendeztette meg a szövetség. Németország legjobbjaival szemben már biztosnak látszott a magyar győzelem, amikor a favorit Tetnovszky Mi­hály súlyos bukás folytán kiesett á versenyből s így kénytelenek vagyunk az első helyet a németeknek átadni. Istenes János, Szenes Károly és Vida Mihály azonban a zürichi világbajnokságon fényes revánsot vettek a német válogatottakon. Három reprezentánsunk az országúti világbajnokság finisében, egy huszas élmezőnyben a világbajnokkal egyidőben futott át a célon.

Gyulay László

Az 1930. évi brüsszeli országúti világbajnokságon Nemes István és Szenes Károly értek el szép helyezést. Ebben az évben ötnaposra bővült a Magyarország körüli verseny, amelyre Olasz­ország küldötte el öt legjobb hosszútávú versenyzőjét. Bár az ola­szok nem bizonyultak jobbaknak, mint a magyarok, nagyobb rutin-


171

­jukkal sikerült nekik az első helyet elfoglalniok. A magyarok közül az első, a második helyezett Peck János volt.

A reváns most sem késett soká. Az 1931-ben megrendezett ötnapos versenyben Liszkay István csaknem félórás előnnyel győ­zött, a második befutó Nemes István Olaszország négy válogatottja ellen.

Gatscha Béla, Győr

Az 1931-ik évi koppenhágai országúti világbajnokságon Jálics Béla a tizenhatodik helyen végzett, míg Orczán László és Nemes István géptörés miatt kénytelenek voltak a versenyt feladni.

Összehasonlítva országúti versenyzőink mai időeredményeit a külföld legjobbjainak időeredményeivel, bátran állíthatjuk, hogy a négy év előtti 4%-os klassziskülönbség csaknem teljesen eltűnt.

A budapesti világbajnokságok után Hauser Simon vállalkozott azon, hogy újjáépítse a pályasportot. Vállalkozásának egyik ered­ménye volt Szekeres Béla felbukkanása, másik eredménye pedig Györffy Imrének, az 1929-ik évi zürichi rövidtávú világbajnokság előfutamában az előző évi olympiai bajnok Beaufrand felett aratott győzelme.


172

1930-ban azonban a pályaversenyek megrendezését megint üzletemberek vették át, akik az újpesti recept szerint megint mel­lőzték a flyerversenyeket. Az eredmény: pályaversenyzőink teljes sikertelensége az 1930-ik és 1931-ik évi világbajnokságokon. Pedig Györffy Imre, Szűcs József, Németh Miklós, Pelvássy Ferenc, Nagy Béla és még egy egész sereg fiatal versenyző minden reményt jogo­sulttá tesznek.

Szekeres Béla és Istenes János is csak rövidebb távú motorvezetéses versenyekben érik el az európai nívót, amit Szekeresnek Möller világbajnok felett. 25 km-es távon aratott győzelme és Istenes János hasonló külföldi sikerei is bizonyítanak.

Az alábbi táblázatban néhány rekorddal szemléltetően be­mutatjuk a magyar kerékpáros sport fejlődését. Az 1911 és 1921-ben fennállott flyerrekordokat még a régi Millenárison futották le. A jelenlegi rekordok már az új Millenárison születtek. A meg­javult idők elsősorban a modern betonpályának tulajdoníthatók. Szembeszökő javulás csak a tendemrekordnál vehető észre. És éppen tendemversenyt nem rendeznek már két év óta. Pedig ez a verseny az olympiai bajnokságok között is szerepel. A motorvezetéses versenyek rekordjai feltűnő javulást mutatnak. Nagy sze­repe van ebben a vezetőmotorok tökéletesedésnek, nem kevésbé a modern pályának, de nagyot fejlődtek a versenyzőink is. Legnagyobb a haladás az országúton. Már a rövidebb és középtávú (100 km-es) rekordok erős javulása is mutatja ezt, de egészen fel­tűnő ez a hosszútávú (városok közötti) versenyek rekordjainál.

Beszélő rekordok

1911-ben 1921-ben 1931-ben
Pályarekordok
egyéni 500 m. vezetéssel 34.8 mp. vez. nélk. 35 mp. vez. nélk. 32.4 mp.
     "      1000 m.      "      1 p. 12 mp.      "            "      1 p. 14 mp.      "            "      1 p. 12.4mp.
     "      1 óra      "      13.600 km.      "            "      36.630 km.      "            "      40.540 km.
tendem 500 m.      "      33.2 mp.      "            "      35 mp.      "            "      30.4 mp.
Motorv. rekordok Rajta fekvő görgővel 60 centiméteres görgővel
5 km. 5 p. 18 mp. 5 p. 24'4 mp. 4 p. 10 mp.
10 km. 10 p. 20.6 mp. 10 p. 55.4 mp. 7 p. 59.2 mp.
20 km. 21 p. 55.4 mp. 21 p. 43.2 mp. 15 p. 41 mp.
30 km. 32 p. 58.2 mp. 32 p. 50 mp 23 p. 41 mp.
Országúti rekordok
30 km. 54 p. 45 mp. 54 p. 45 mp. 51 p. 16 mp.
50 km 1 ó. 26 p. 54 mp. 1 ó. 26 p. 54 mp. 1 ó. 28 p. 13 mp.
100 km. 3 ó. 24 p. 29 mp. 3 ó. 24 p. 29 mp. 2 ó. 49 p. 02 mp.
Budapest-Pécs
-
10 ó. 53 p. 6 ó. 24 p. 08 mp.
Budapest-Keszthely
-
11 ó. 56 p. 59 mp. 5 ó. 59 p. 32 mp.
Wien-Budapest 11 ó. 30 p. 9 ó. 13 p. 30 mp. 8 ó. 30 p. 06 mp.

173

Magyar kerékpáros bajnokságok eredményei.

A rövidtáv bajnokai:

1894 Rottenbiller János
1895 Rottenbiller János
1896 Reisinger Ede
1897 Lillits Milutin
1898 Keszler Albert
1899 Bihary József
1900 Dreilinger József
1901 Frisch Márton
1902 Bihary József
1903 Bihary József
1904 nem futották le
1905 nem futották le
1906 nem futották le
1907 Bäumler Ede
1908 Lőwy Artúr
1909 Püspöky Sándor
1910 Spitz Dezső
1911 Püspöky Sándor
1912 Vass Antal
1913 Vass Antal
1914 nem futották le
1915 Vass Antal
1916 Vass Antal
1917 nem futották le
1918 Uhereczky Ferenc
1919 Uhereczky Ferenc
1920 Uhereczky Ferenc
1921 Burghardt István
1922 Uhereczky Ferenc
1923 Uhereczky Ferenc
1924 Uhereczky Ferenc
1925 Eigner Jenő
1926 Grimm János
1927 Eigner Jenő
1928 Lovass Károly
1929 Györffy Imre
1930 Györffy Imre
1931 Szűcs József

Bartos, Nagy, Jankovich, Szavanov

100 km-es országúti bajnokok:

1898 Gillemot Ferenc
1899 Papp Ferenc
1900 Szárits János
1901 Schwarcz A. Herm.
1902 Gyulay László
1903 Gyulay László
1904 nem futották le
1905 nem futották le
1906 nem futották le
1907 Kaupert Márton
1908 Vass János
1909 Henzsely János
1910 Grőger Károly
1911 Müller István
1912 Grőger Károly
1913 Tóth Gyula
1914 Grőger Károly
1915 nem futották le
1916 Bartos Béla
1917 Dankó János
1918 Uhereczky Ferenc
1919 nem futották le
1920 Rusovszky Mihály
1921 Táby János
1922 Kozdon Gyula
1923 v. Homoky Ferenc
1924 Schmidt Sebestyén
1925 Rőrich Ferenc
1826 Vida László
1927 Huszka Dezső
1928 Istenes János
1929 Vida Mihály
1930 Huszka Dezső
1931 Szenes Károly

174

Az FTC kerékpár-póló csapata

Vermes Lajos, a legendáshírű bajnok


175

Hegyibajnokok:

1898 Gillemot Ferenc
1899 Papp Ferenc
1900-1906 nem futották le
1907 Kiss Sándor
1908-1910 nem futották le
1911 Grőger Károly
1912-1920 nem futották le
1921 Tóth Gyula
1922 Rusovszky Mihály
1923 Rusovszky Mihály
1924 Mazák Kálmán
1925 Szekeres Béla
1926 Lovass Károly
1927 Lovass Károly
1928 Szekeres Béla
1929 Szenes Károly
1930 Németh Miklós
1931 Németh Miklós

Hosszútávú bajnokok:

1926 Bouska József
1927 Vida László
1928 Vida László
1929 Istenes János
1930 Istenes László
1931 Orczán László

Bajnokegyesületek:

1926 Világosság Kerékpáros Kör
1927 Világosság Kerékpáros Kör

Országúti bajnokegyesületek:

1928 Postás Sport Egyesület
1929 Postás Sport Egyesület
1930 Postás Sport Egyesület
1931 Postás Sport Egyesület

Pálya bajnokegyesületek:

1928 Győri Dunántúli AC
1929 Magyar Testgyakorlók Köre
1930 Magyar Testgyakorlók Köre
1931 Magyar Testgyakorlók Köre

Túra bajnokegyesületek:

1926 Vándorkedv KK
1927 Vándorkedv KK
1928 Kispest Szt. Lőrinci KK
1929 Kispest Szt. Lőrinci KK
1930 Kispest Szt. Lőrinci KK
1931 Újpesti Torna Egylet

Stafétaverseny győztes egyesületek:

1897 BTC
1898 BTC
1899 BTC
1900-1904 nem került kiírásra
1905 Csillag KK
1906 Csillag KK
1907 Csillag KK
1908 Vándorkedv KK
1909 Törekvés SE
1910 Vándorkedv KK
1911 Törekvés SE
1912 Rákos Szt.-. TK
1913 nem került kiírásra
1914 Világosság KK
1915-16 nem került kiírásra
1917 Világosság KK
1918 Világosság KK
1919 Világosság KK
1920 Világosság KK
1921 Világosság KK
1922 Világosság KK
1923 Világosság KK
1924 MTK
1925 MTK
1926 MTK
1927 UTE
1928 Turul KK
1929 Postás SE
1930 Postás SE
1931 Postás SE

A OTT vándordíjas járőrversenyének győztesei:

1922 Turul KK
1923 Terézvárosi TC
1924 KAC
1925 Jóbarát KK
1926 Világosság KK
1927 Világosság KK
1928 Világosság KK
1929 nem került kiírásra
1930 Postás SE
1931 Budapest SE

Steiner Rezső